چرا سایت ما باید ریسپانسیو باشد؟

سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی گرافیک

مطالعه بیشتر

چرا سایت ما باید ریسپانسیو باشد؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، داشتن یک سایت ریسپانسیو در میان سایر رقبا از اهمیت زیادی برخوردار است. ریسپانسیو بودن سایت باعث جذب مخاطب و کاهش مخاطبین سایر رقیبان می شود…

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

آنچه در این مقاله می خوانید...

یکی از مهم ترین ارکان طراحی سایت، ریسپانسیو (Responsive) یا واکنش گرا بودن آن سایت است. طراحی سایت ریسپانسیو این امکان را به مخاطب می دهد؛ که با دستگاه های متفاوت، از سایت های متنوع بازدید کند؛ به طوری که اندازه صفحات سایت، با اندازه سایز صفحه دستگاه کاربر متناسب باشد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، داشتن یک سایت ریسپانسیو در میان سایر رقبا از اهمیت زیادی برخوردار است. از آنجا که امروزه بخش زیادی از فعالیت های اینترنتی مردم از طریق تلفن همراه انجام می شود؛ ریسپانسیو بودن سایت باعث جذب مخاطب و کاهش مخاطبین سایر رقیبان می شود. بعلاوه؛ ریسپانسیو بودن سایت کمک می کند که محتوای سایت شما، با پیشنهاد های گوگل مطابقت داشته باشد. در ادامه شما را با اهمیت ریسپانسیو بودن سایت بیشتر آشنا می کنیم.

سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت واکنش گرا، قابل استفاده برای کنار هم قرار دادن یک سایت است. به طور کلی به واکنش سایت به اندازه تصویر هر دستگاهی، ریسپانسیو یا واکنش گرا گفته می شود. این ویژگی باعث می شود صفحات سایت به صورت خودکار محتوا و عناصر خود را در اندازه‌ای مطابق با اندازه‌ی دستگاه مورد استفاده کاربر تطبیق شود و کاربر قادر باشد تمام محتوای سایت را بدون هیچ مشکلی در دستگاه خود تماشا کند. سایت ریسپاسنیو برای اینکه به شکل صحیحی برای هر دستگاهی کار کند باید سه سایز اصلی داشته باشد که عبارتند از:

 1. موبایل:  Wight:360_Hight:625
 2. تبلت: Wight:768_Hight:625
 3. کامپیوتر: wight:1748_Hight:682

درصورتی که حتی یکی از سایز های تعریف شده نادرست باشد، سایت به درستی عمل نمی کند و شما سایت واکنش گرا نخواهید داشت.

در طراحی ریسپانسیو، لازم است توجه داشته باشید که نکات اضافی را حذف کنید. زیرا در موبایل مخاطب نیازی به تماشای تمام بخش های یک سایت را ندارد.

چرا ریسپانسیو بودن سایت اهمیت دارد؟

هدف از طراحی سایت ریسپانسیو حذف نیاز به تغییر اندازه، اسکرول، و بزرگ نمایی غیر ضروری در سایت هایی است؛ که با موبایل سازگار نستند. وب سایت هایی که ریسپانسیو نیستند؛ بسیاری از مشتریان خود را از دست می دهند و در گوگل نیز از جایگاه خوبی برخوردار نخواهند بود. در ادامه به نکاتی که به ریسپانسیو بودن سایت اهمیت دارد می پردازیم.

نمایش صحیح سایت به کاربر

اولین و مهم ترین دلیل طراحی سایت ریسپانسیو، نمایش درست صفحات یک سایت است. این مسئله آنقدر اهمیت دارد؛ که تا اینجای این مقاله بارها تکرار شده است. با توجه به وسایل ارتباطی گوناگون یک سایت ریسپانسیو کمک  می کند که مخاطب بدون تغیر کیفیت با اندازه ای مطابق با اندازه دستگاه مورد استفاده از سایت بازدید کند.

بهبود تجربه کاری

سایتی که بصورت ریسپانسیو طراحی شده باشد، کمک می کند مخاطبان از تجربه خوبی در سایت برخوردار شوند. در صورتی که یک سایت به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد، این امکان را به مخاطب می دهد؛ که از بخش های مختلفی مانند منو ها، دسته بندی ها، صفحات مختلف و بسیاری از بخش های دیگر سایت بازدید کند. اگر طراحی سایت مناسب نباشد و دائما اندازه آن تغییر کند، حس خوب را از مخاطب می گیرد و باعث خروج سریع او از سایت می شود.  این کار در افت رتبه سایت در موتور های جستجو نیز اهمیت بالایی دارد.

بازاریابی اینترنتی

شاخص نرخ تبدیل، از شاخص های کلیدی مهم در موفقیت یک بازار اینترنتی به شمار می آید. نرخ تبدیل به ما نشان می دهد که چند درصد از مخاطبین سایت، به مشتری تبدیل شده اند. پایین بودن این شاخص دلایلی گوناگونی دارد؛ که یکی از آن ها، ریسپانسیو نبودن یک سایت و در نتیجه، تجربه کاری نامطلوب در سایت است.

ممکن است هزینه زیادی برای افزایش بازدید کنندگان سایت خود کرده باشید؛ اما نمایش نامطلوب سایت شما باعث ترک آن ها از محیط سایت می شود. این اتفاق علاوه بر نارضایتی مشتریان، نرخ پرش سایت را افزایش می دهد که از دیدگاه گوگل و سایر موتور های جستجو یک نکته منفی محسوب می شود.

رتبه سئو و ترافیک سایت

آمارها نشان می دهند بیش از نصف مردم در جهان از اینترنت استفاده می کنند و نفوذ آنها در این فضا بسیار افزایش داشته است. افزایش ارائه سرویس از طریق گوشی یک واقعیت است؛ که اگر سایت ریسپانسیو باشد؛ از نظر سئو رشد سریع و خوبی خواهد داشت. گزارشات اخیر نشان می دهد بهینه سازی سایت برای موبایل و تبلت در موتور های جستجو اهمیت بالایی دارد.

انعطاف پذیری سایت ریسپانسیو

هنگام طراحی سایت ریسپانسیو، این امکان وجود دارد که از نمایش همه بخش های یک سایت در گوشی طرف نظر کرد. همچنین اگر سایت به صورت واکنش گرا طراحی شده باشد؛ می توان به سرعت تغییرات کارآمدی در آن ایجاد کرد و نیازی به به‌روزرسانی دو سایت مختلف نخواهید داشت.

سبقت از رقیبان

طراحی ریسپانسیو یک طرح جدید است؛ که کاملا در میان افراد فراگیر نشده است. همین ویژگی کمک می کند که بتوانید به سرعت از سایر رقیبان که از این ویژگی اطلاع کافی ندارند؛ پیشی بگیرید و به مشتریان خود نشان دهید که چقدر در کار خود حرفه ای هستید. وقتی سایتی در همه صفحات به اندازه و زیبا نمایش داده شود، به معنای سبقت از رقبا است.

افزایش سرعت در بارگذاری

از دیگر اهمیت های ریسپانسیو بودن یک سایت، این است که معمولا با کوچک شدن صفحات سایت، چینش دوباره و حذف برخی قسمت های آن، حجم سایت کاهش می یابد و بارگذاری آن در موبایل آسان تر و سریع تر اتفاق می افتد. این موضوع است که باعث می شود سایت ها در گوشی و یا تبلت سریع تر لود شوند. این ویژگی در گوشی و تبلت که معمولا سرعت اینترنت پایینی دارند موثر است.

استاندارد های سایت ریسپانسیو

هر سایت ریسپانسیو، باید دارای یک سری موارد کلی باشد. برای رعایت نکات به طور دقیق و کاملا حرفه ای می توانید از مجموعه آرتان پایا برای بهبود سایت خود کمک بگیرید. در این جا نکاتی را یادآوری می کنیم که به شما در بهبود ریسپانسیو سایتتان یاری می کند.

 • اندازه فونت و نوشته های سایت
 • فاصله های میان خطوط نوشته ها
 • اندازه و نحوه چیدمان عکس های سایت
 • اندازه درست و مناسب هدر سایت
 • جایگیری صحیح آیکون ها
 • نمایش صحیح در نمایشگر افقی و عمودی سایت
 • فاصله بین المان ها
 • نمایش اطلاعات کافی بدون نیاز به اسکرول صفحه
 • عدم پرش سایت در صورت تغیر اندازه صفحه سایت
 • نمایش صحیح سایت در مرورگر های مختلف و پربازدید

این ها مهم ترین نکاتی هستند که در این سبک طراحی باید مورد توجه قرار داد تا سایتی حرفه ای در اختبار مخاطب قرار گیرد.

جمع بندی

طراحی سایت ریسپانسیو، در بازار کسب و کار و رقابتی امروز از اهمیت بالایی برخوردار است. گوگل به راحتی کاربران خود بسیار اهمیت می دهد و اگر می خواهید ب صفحه اول موتور های جستجو دست یابید؛ باید تمام استاندارد های مثبت را در سایت خود داشته باشید. واکنش گرا بودن سایت، یکی از این ویژگی های مهم است. به دلیل این اهمیت بهتر است طراحی سایت خود را به افراد با تجربه و حرفه ای بسپارید.

مجموعه آرتان پایا با داشتن سابقه در طراحی وبسایت برای شرکت هایی چون انوایرتک مجارستان، دیهائو چین، آی سان رز چین، گلدن سافارون آمریکا و اسمارتر کانسومرز آمریکا؛ می توانند راهنمای شما در داشتن یک سایت ریسپانسیو باشند. برای ارتباط و مشاهده نمونه کار ها به سایت https://artanpaya.ir/ مراجعه کنید. از همراهی شما تا پایان این مقاله سپاس گزاریم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.