سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی گرافیک

مطالعه بیشتر

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با گسترش فناوری و افزایش استفاده از اینترنت، روش‌های بازاریابی به طور محسوسی دستخوش تغییر شده‌اند. امروزه شرکت‌ها به دنبال راه‌های نوین بازاریابی برای رسیدن به مخاطبین بیشتر و جذب مشتریان بالقوه هستند. به همین دلیل مفهوم بازاریابی دیجیتال بیش از پیش در دنیای کسب و کار اهمیت پیدا کرده است. اما بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چگونه به ما کمک می‌کند؟ دیجیتال مارکتینگ به مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی در فضای اینترنت اشاره دارد که شامل استفاده از تمامی رسانه‌های دیجیتالی مثل وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات گوگل و … برای جذب و حفظ مشتریان است.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

آنچه در این مقاله می خوانید...

از سئو تا بازاریابی شبکه های اجتماعی: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با گسترش فناوری و افزایش استفاده از اینترنت، روش‌های بازاریابی به طور محسوسی دستخوش تغییر شده‌اند. امروزه شرکت‌ها به دنبال راه‌های نوین بازاریابی برای رسیدن به مخاطبین بیشتر و جذب مشتریان بالقوه هستند. به همین دلیل مفهوم بازاریابی دیجیتال بیش از پیش در دنیای کسب و کار اهمیت پیدا کرده است. اما بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چگونه به ما کمک می‌کند؟ دیجیتال مارکتینگ به مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی در فضای اینترنت اشاره دارد که شامل استفاده از تمامی رسانه‌های دیجیتالی مثل وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات گوگل و … برای جذب و حفظ مشتریان است.

روش‌های سنتی بازاریابی دیگر نمی‌توانند به خوبی پاسخگوی نیازهای کسب و کارها و مشتریان امروزی باشند و به همین دلیل نیاز به دیجیتال مارکتینگ هر روز بیشتر می‌شود چرا که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با تمامی مخاطبان خود ارتباط بهتری برقرار کنند و به راحتی با ارائه محصولات و خدمات خود مشتریان جدید پیدا کنند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مفهوم دیجیتال مارکتینگ، اهمیت آن، ابزارها، استراتژی‌ها و چالش‌‌های آن آشنا کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مفهوم بازاریابی دیجیتال روی کاغذ یعنی عمل استفاده از کانال‌های دیجیتالی موجود برای تبلیغ محصول، خدمات یا نام برند. اما این تعریف به نظر سخت مفهوم جذاب دیگری نیز دارد. دیجیتال مارکتینگ شامل تبلیغ محصول در موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، اپلیکیشن‌های موبایل و وب سایت‌ها می‌شود. بازاریابی دیجیتال به بیزینس‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با مخاطبان هدف خود در زمان درست ارتباط برقرار کنند و اثربخشی تلاش‌های بازاریابی خود را با دقت بیشتری نسبت به روش‌های بازاریابی سنتی اندازه‌گیری کنند. استفاده از دیجیتال مارکتینگ بازی برنده-برنده است چرا که هم مشتری محصول یا خدمات مورد نظر خود را سریع‌تر پیدا می‌کند و هم صاحب بیزینس می‌تواند راحت‌تر رفتار مشتری خود را برای ارائه خدمات بهتر و مؤثرتر رصد کند.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

ظهور فناوری دیجیتال به طور چشمگیری نحوه تعامل مردم با مشاغل را تغییر داده است. امروزه، افراد به احتمال زیاد قبل از خرید، درباره یک شرکت تحقیقات آنلاین خود را از طریق پلتفرم‌های مختلف شروع می‌کنند و انتظار دارند که بتوانند با کسب‌وکارها در رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایر کانال‌های دیجیتال تعامل داشته باشند. این تغییر رفتار کاربر سبب شده است بسیاری از بیزینس‌ها به دنبال حضور بیشتر در فضای آنلاین باشند.

دیجیتال مارکتینگ چندین مزیت کلیدی نسبت به روش های بازاریابی سنتی دارد.

دیجیتال مارکتینگ چیست

اولین دلیل این است که با استفاده از این روش کسب و کارها می‌توانند سریع‌تر و با هزینه‌ی کمتری به مخاطبان بیشتری دست یابند. با استفاده از دریچه‌های آنلاین و دیجیتال، کسب‌وکارها می‌توانند مخاطبان خود را بر اساس عواملی مانند سن، جنسیت، موقعیت مکانی و علایق، دسته‌بندی کنند و جامعه هدف خود را مشخص کنند. این کار باعث می‌شود زحمات تیم مارکتنیگ که برای هدف دادن مخاطبین مناسب به هدر نرود. با استفاده از دیجیتال مارکتینگ شما می‌توانید پیگیری و گزارش دقیق تری از وضعیت خود در فضای آنلاین داشته باشید و کمپین‌های تبلیغاتی مناسب‌تری را در زمان مناسب انجام دهید و مشتریان بالقوه‌ی جدیدی را داشته باشید.

دیجیتال مارکتینگ دریایی از استراتژی های مختلف را به بیزینس‌ها معرفی می‌کند. با استفاده از هر کدام یک از این روش‌ها، شما می‌توانید بهترین حضور آنلاین را داشته باشید. در این قسمت برخی از رایج ترین آن‌ها آورده شده است:

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو یا Search Engine Optimization، یکی از روش‌های مؤثر دیجیتال مارکتینگ در بهبود رتبه سایت شما در نتایج گوگل است. با استفاده از روش‌های مختلفی مانند تحقیق کلمات کلیدی، متا تگ‌ها و سایر تکنیک‌های سئو، بیزینس‌ها می‌توانند بیشتر در معرض دید مشتری قرار گیرند، رتبه خود را بهبود بخشند و ترافیک ارگانیک بیشتری را به سایت خود جذب کنند. برای این کار بهتر است از گروه یا شخصی که در این کار از تبحر کافی برخوردار است کمک بگیرید. آرتان پایا با به کارگیری آخرین متدهای بهینه سازی سایت میتواندکمک شایانی در سئوی سایت شما داشته باشد.

دیجیتال مارکتینگ چیست

نکات مثبت این روش

 • بازدید و ترافیک ارگانیک وب‌سایت را افزایش می‌دهد.
 • باعث ایجاد اعتماد و اعتبار در بین مشتریان می‌شود.
 • می‌تواند در دراز مدت هزینه را برای بیزینس کاهش دهد.

نکات منفی این روش

 • زمان‌بر بودن و نیاز به بررسی مداوم و کنترل وضعیت سایت
 • نیاز به دانش فنی و به کارگیری نیروی متخصص آشنا به تکنیک‌های مختلف
 • در صورت عدم دانش تخصصی، آسیب به رتبه‌ی سایت با آپدیت‌های گوگل

تبلیغات کلیکی (PPC)

تبلیغات کلیکی شامل پرداخت هزینه برای قرار دادن تبلیغات در موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی یا سایر وبسایت‌ها است. کسب‌وکارها فقط زمانی پرداخت انجام می‌دهند که شخصی روی تبلیغ آن‌ها کلیک کند. این راه، روشی مقرون‌به‌صرفه برای دستیابی به جامعه هدف بیزینس است.

نکات مثبت این روش

 • ارائه نتایج سریع و هدفمند
 • امکان هدف گذاری دقیق بر اساس عوامل مختلف مانند جمعیت، جغرافیا و سایر عوامل
 • پیگیری و اندازه‌گیری عملکرد کمپین را در زمان درست

نکات منفی این روش

 • پرهزینه بودن این کار در بازارهای رقابتی
 • مدیریت و بهینه‌سازی مداوم برای حداکثرسازی بازگشت هزینه
 • مسدود سازی تبلیغاتی می‌تواند اثربخشی را کاهش دهند

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ چیست

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی شامل استفاده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و دیگر پلتفرم‌های اجتماعی که مردم در آن حضور گسترده دارند، برای تبلیغ محصولات یا خدمات یک کسب و کار است. با ایجاد محتوای جذاب و جذب فالوور، بیزینس‌ها می توانند مشتریان بیشتری را جذب کنند و آگاهی مردم از برند خود را افزایش دهند.

نکات مثبت این روش

 • ایجاد بستر برای آگاهی بیشتر و بهتر مردم از برند و تعامل با مشتریان بالقوه
 • ایجاد فرصت برای بازاریابی شبکه‌ای که بین مردم صحبت از بیزینس شما باشد.
 • گرفتن بازخورد و تحلیل آن در زمان مناسب و بررسی عملکرد کمپین

نکات منفی این روش

 • زمان‌بر بودن تولید محتوا برای این پلتفرم‌ها
 • تغییر دائمی الگوریتم‌ها و آپدیت کردن محتوا بر اساس الگوریتم‌ها
 • کاهش نرخ مشارکت به دلیل تکراری بودن محتوا

بازاریابی از طریق ایمیل

بازاریابی از طریق ایمیل شامل ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به لیست مخاطبان بالقوه و هدف شما است. این روش راهی بسیار موثر برای برقراری رابطه درست با مشتری و تبلیغ محصولات یا خدمات است.

نکات مثبت این روش

 • ارتباط بسیار هدفمند و شخصی با مشتریان
 • ایجاد فرصت‌هایی را برای توصیف محصول
 • مقرون به صرفه‌تر بودن به نسبت دیگر روش‌های بازاریابی دیجیتال

نکات منفی این روش

 • خستگی مخاطب از دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی و فیلترهای هرزنامه که باعث کاهش اثربخشی می‌شود.
 • ضرورت بررسی مجدد لیست ایمیل و بررسی تمامی مخاطبین
 • کاهش اثربخشی تحت تأثیر قوانین و مقررات مربوط به حریم خصوصی داده‌ها

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا به معنی ایجاد محتوای ارزشمند، آموزنده و جذاب است به طوریکه مخاطبان هدف را جذب و حفظ کند. این کار می‌تواند شامل نوشتن وبلاگ، فیلم‌ها، اینفوگرافیک‌ها و موارد دیگر باشد.

نکات مثبت این روش

 • ایجاد محتوای آموزنده و جذاب مربوط به موضوع بیزینس برای جذب افراد بیشتر
 • باعث ایجاد اعتماد و اعتبار در مشتریان می شود
 • می توان آن را برای کانال ها و پلتفرم های مختلف تغییر کاربری داد

نکات منفی این روش

 • نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه زمان و منابع برای تولید محتوای با‌کیفیت
 • اختصاص وقت زیاد برای جذب مخاطبان وفادار
 • کاهش ارزش محتوا بر اساس تغییر الگوریتم

چه ابزارهایی برای دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

دیجیتال مارکتینگ چیست

برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال، کسب و کارها باید ابزارهای مناسبی را در اختیار داشته باشند. در اینجا به چند مورد از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

تجزیه و تحلیل

ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند Google Analytics به بیزینس‌ها این امکان را می‌دهد که اثربخشی دیجیتال مارکتینگ خود را رصد و اندازه‌گیری کنند. با تجزیه‌و‌تحلیل داده‌هایی مانند ترافیک وبسایت، نرخ پرش و نرخ کلیک، کسب‌و‌کارها می توانند کمپین‌های خود را برای تأثیر بیشتر بررسی کنند.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

نرم افزار CRM به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا تعاملات مشتری را مدیریت کرده و رفتار مشتری را دنبال کنند. این ابزار برای ایجاد روابط بلندمدت با مشتریان و بهینه‌سازی تلاش‌های بازاریابی با نیازهای آن‌ها ضروری است.

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا تسک‌های تکراری مارکتینگ مانند ارسال ایمیل، بارگزاری پست در رسانه‌های اجتماعی و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی به صورت خودکار انجام شود. با استفاده از این ابزار، زمان و انرژی نیروهای مارکتینگ برای انجام تسک‌های ضروری دیگر آزاد می‌شود.

چگونه استراتژی دیجیتال مارکتینگ بهتر و مؤثرتری بسازیم؟

در حالی که برای موفقیت استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ روش‌های بسیاری وجود دارد، روش‌های مؤثر و برتری نیز وجود دارد که باید پیروی از آن‌ها می‌توان نهایت استفاده را از دیجیتال مارکتینگ‌ برد. نکات زیر شما را در برقراری کمپین‌های مؤثر دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند.

اهداف روشنی برای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود تعیین کنید.

قبل از شروع هر کمپین دیجیتال مارکتینگ شما باید اهداف و مقاصد واضحی را تعریف کنید. می‌خواهید از این کمپین به چه نتیجه‌ای برسید؟ آیا سعی دارید آگاهی جامعه هدف خود را از برندتان افزایش دهید؟ ترافیک وب سایت بیشتری داشته باشید یا مخاطبین بیشتری را جذب کنید؟ با تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری، می‌توانید پیشرفت خود را رصد کرده و استراتژی‌های خود را در صورت نیاز بهبود ببخشید.

جامعه و مخاطبان هدف خود را بشناسید.

برای اینکه دسترسی مؤثرتری به مخاطبان خود داشته باشید و تعامل بهتری با آنها برقرار کنید، باید درک عمیقی از اینکه آنها چه کسانی هستند، سلایق و رفتارهای آنها چیست و زمان خود را در کجا می گذرانند، داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند پیام‌های خود را تنظیم کنید و راه‌های مناسبی برای دسترسی به آنها را انتخاب کنید.

محتوای باکیفیت‌تری تولید کنید.

محتوا در بازاریابی دیجیتال پادشاه است و کسب و کارهایی که محتوای با کیفیت، ارزشمند و مرتبط ایجاد می‌کنند از رقبا متمایز خواهند شد. چه برای بلاگ خود، چه ساخت ویدئو و محتوای بصری برای رسانه‌های اجتماعی. اگر در حال تولید محتوای متنی هستید مطمئن شوید که به خوبی نوشته شده است، چه از نظر بصری چه از نظر اغنای محتوا. محتوای غنی و ارزشمند محتوایی است که بتواند ارزش تازه‌ای برای مخاطبان شما ایجاد کند.

از داده‌های خود برای اطلاع‌رسانی استراتژی‌های خود استفاده کنید.

ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند Google Analytics می‌توانند بینش ارزشمندی در مورد نحوه تعامل مخاطبان شما با وب‌سایت و سایر کانال‌های دیجیتال ارائه دهد. از این داده‌ها برای بهینه‌سازی استراتژی‌های خود، رصد و پیگیری پیشرفت خود به سمت اهداف و شناسایی زمینه‌های ارزشمند استفاده کنید.

از آخرین اخبار، ترندها و فناوری‌ها ‌روز آگاه باشید.

بازاریابی دیجیتال حوزه‌ای است که به سرعت در حال توسعه است و کسب‌وکارهایی که نمی‌توانند به‌روز بمانند، خطر جدی عقب افتادن از رقبای خود را دارند. از آخرین و به روزترین، ابزارها، ترندها و فناوری‌های مرتبط به حوزه‌ی خود آگاه باشید و استراتژی‌های جدید را امتحان کنید. برخی از استراتژی‌های جدید می‌تواند شما را در حوزه‌های مختلف از رقبا جلو بندازد.

با پیروی از این شیوه‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال مؤثری را توسعه و پیاده‌سازی کنند که به آنها کمک می‌کند به اهداف خود برسند و نام برند خود را رشد دهند و از بقیه متمایز کنند. به یاد داشته باشید، دیجیتال مارکتینگ یک زمین پهناور با تغییرات همیشگی است و کسی برنده است که از تغییرات آن عقب نماند. بنابراین مهم است که انعطاف پذیر، سازگار، و مایل به بررسی پدیده‌های جدید در این حوزه باشید و خود را از قافله عقب نیندازید.

چالش های دیجیتال مارکتینگ

در حالی که دیجیتال مارکتینگ مزایای بسیاری دارد، می‌تواند چالش‌های بسیاری را برای کسب‌وکارها ایجاد کند. یکی از بزرگترین چالش‌ها همگامی با فضا و دورنگار دیجیتال است چرا که به سرعت در حال تحول است. فناوری‌های جدید، پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال به طور مداوم ظهور می‌کنند و کسب‌وکارها برای باقی ماندن در صفحه‌ی رقابت باید به‌روز بمانند.

چالش دیگر بحث حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها است. از آنجایی که کسب‌وکارها داده‌های بیشتری را از مشتریان خود جمع‌آوری می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که این داده‌ها به صورت ایمن ذخیره و از نظر اخلاقی به درستی استفاده می‌شوند.

نتیجه‌گیری

در پایان باید گفت بازاریابی دیجیتال یک جنبه حیاتی از کسب و کار مدرن است و درب‌های دنیای دیجیتال را به روی بیزینس‌ها می‌گشاید و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با مشتریان خود در سطح عمیق‌تری ارتباط برقرار کنند و به مخاطبان گسترده‌تری نسبت به قبل دست یابند. از سئو و تبلیغات کلیکی گرفته تا رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که مشاغل می‌توانند برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال از آن‌ها استفاده کنند. با استفاده از ابزارهای مناسب و به‌روز ماندن در مورد آخرین ترندها و فناوری‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند در عصر دیجیتال پیشرفت کنند و به قله‌های جدیدی از موفقیت را کشف و فتح کنند.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.