طراحی ریسپانسیو چیست؟

سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی گرافیک

مطالعه بیشتر

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو بر سئو سایت اثر مثبت داشته و باعث بهبود رتبه آن در موتور های جستجو می شود. گوگل به سایت هایی که برای مخاطب خود ارزش قائلند و راحتی کاربران برای آن ها اهمیت دارد؛ توجه بیشتری نشان می دهد.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

آنچه در این مقاله می خوانید...

طراحی ریسپانسیو (Responsive Design) که به معنای واکنش گرا می باشد؛ مرتبط با تغییرات صفحات یک وب سایت است؛ که کمک می کند صفحات سایت برای کاربر متناسب با سایز مرورگر او تغییر کند.

درصورتی که طراحی یک سایت به گونه ای انجام شود که به نیاز مخاطب پاسخ دهد، بخش زیادی از مسیر جلب رضایت کاربران را طی کرده اید. سایتی که با صفحه نمایش دستگاه های گوناگون و رزولوشن مختلف سازگاری داشته باشد و با کیفیت بالا و به بهترین شکل برای مخاطب به نمایش درآید؛ از دیگر سایت ها یک قدم جلوتر است.

مجموعه آرتان پایا با داشتن سابقه در این امر می توانند یک راهنمای عالی برای شما در طراحی سایت ریسپانسیو باشد.

آشنایی با طراحی ریسپانسیو

سایت های معمولی که طراحی ریسپانسیو ندارند، نمی توانند خود را مطابق با دستگاه کاربر تنظیم کنند و صفحه نمایش گوناگونی را به شما نشان دهد. سایتی با طراحی ریسپانسیو خودش را با دسگاه های مختلف کاربران تطبیق می دهد و محتوای سایت با سایز صفحه نمایش کاربر سازگار می شود.

این ویژگی باعث می شود کاربر بتواند با هر دستگاهی که در دست دارد، از سایت مدنظر خود بازدید کند. سایت بدون ریسپانسیو نیاز به زوم شدن دارد تا کاربر بتواند بخش مورد نیاز خود را پیدا کند و یا مطالب را آسان تر مطالعه کند.

از ترکیب کردن تصاویر، گرید ها، طرح های منعطف در کنار css به صورت زیرکانه در طراحی سایت ریسپانسیو استفاده می شود.

اهمیت طراحی یک سایت ریسپانسیو

سایتی که طراحی ریسپانسیو داشته باشد؛ به حل بسیاری از مشکلات یک سایت کمک می کند. همانطور که اشاره شد؛ سایتی با چنین ویژگی، خود را با انواع صفحه نمایش دستگاه ها منطبق می کند. در نتیجه این کار کاربر زمان طولانی تری را در سایت شما می گذراند؛ که این کار باعث افزایش بازدید سایت شما می شود.

طراحی ریسپانسیو بر سئو سایت نیز اثر مثبت دارد و باعث بهبود رتبه سایت در موتور های جستجو می شود. گوگل به سایت هایی که برای مخاطب خود ارزش قائل می شوند و راحتی کاربران برای آن ها اهمیت دارد؛ توجه بیشتری نشان می دهد.

مطابق با آمار های موجود، میزان استفاده افراد از وبسایت های مختلف با تلفن همراه، بسیار بیشتر از کامپیوتر است. به همین خاطر بهتر است برای از دست ندادن مخاطبین خود سایت را به صورت ریسپانسیو طراحی کرد. اینکه کاربر بدون نیاز به تغییر یک سایت بتواند آن را مطالعه کند و نیاز های خود را برطرف کند؛ حس بهتری را به او منتقل می کند.

پس در طراحی سایت خود از قابلیت ریسپانسیو بودن سایت غافل نشوید.

مزایای ریسپاسیو بودن سایت

با مفهوم ریسپانسیو بودن سایت آشنا شدیم و دانستیم و یک سایت ریسپانسیو چه ویژگی هایی دارد. در ادامه شما را با مزایای ریسپانسیو بودن یک سایت آشنا می کنیم.

سازگاری با همه دستگاه ها

یکی از مهمترین مزیت طراحی سایت ریسپانسیو، منطبق شدن صفحات وبسایت با دستگاه های متنوع و در قالب هایی با سایز صفحه دستگاه است. انعطاف پذیر بودن سایت ریسپانسیو کمک می کند هنگام طراحی آن بخشی از سایت را با موارد دلخواه دیگر جایگزین کرد.

کاهش هزینه

با طراحی ریسپانسیو سایت دیگر نیازی به طراحی سایت مجزا برای تلفن همراه نداریم؛ و لازم نیست برای ورود به یک سایت با هر دستگاه جدید، قابلیت جداگانه ای برای آن طراحی کرد. آشنایی قابلیت ریسپانسیو کردن سایت، سبب شد دیگر نیازی به طراحی چندین صفحه برای هر صفحه نمایش نباشد. با این کار علاوه بر هزینه، در اتلاف وقت نیز صرفه جویی می شود.

پیشی گرفتن در میان رقبا

از آنجا که بیش از 50% افراد از طریق تلفن همراه سایت های مختلف را بازدید می کنند، طراحی سایتی که با همه دستگاه های هوشمند منطبق می شود؛ توجه مخاطب را به خوبی به خود جلب می کند، به طوری که می توان به این قابلیت به آسانی از رقبای خود پیشی بگیرید.

سایت هایی که از طراحی ریسپانسیو برخوردار نیستند؛ بسیاری از مخاطبین خود را از دست می دهند که در نتیجه این اتفاق، توجه موتور های جستجو را نسبت به خود از دست می دهند و در رتبه های پایین قرار می گیرند.

افزایش مخاطب و بازدید همچنین باعث افزایش فروش و شناخته شدن بیشتر سایت کسب و کار یا شرکت ها می شود.

مدیریت آسان

سایت ریسپانسیو کمک می کند تا مدیر تولید محتوا، یک بار محتواها، محصولات، دیتاها و سایر موارد مربوطه را در سایت بارگذاری کند و در صورت نیاز تغییرات لازم را اعمال کند. این فرایند به کسب کار هایی که زمان زیادی برای به روزرسانی ظاهر سایت خود را ندارد بسیار مفید است.

تکراری نبودن محتوا

اگر سایت شما ریسپانسیوی باشد؛ دیگر لزومی ندارد که محتوای تکراری در موبایل و کامپیوتر با سایت هایی متفاوت بارگذاری شوند. در این صورت موتورهای جستجو به راحتی محتوا را بررسی و آن را در ارجحیت قرار می دهند و سایت در رتبه خوبی قرار خواهد گرفت.

امکان اشتراک گذاری در فضای محازی

سایتی که ریسپانسیو باشد و در طراحی آن از دکمه های شبکه های اجتماعی استفاده شده باشد، امکان اشتراک گذاری لینک را در اختیار مخاطب قرار می دهد و تعداد راه های اشتراک گذاری محتواهای سایت را افزایش می دهد. این روش درنهایت باعث شناخته شدن وبسایت شما می گردد.

کاهش نرخ پرش

سایت ریسپانسیو باعث می شود مخاطبانی که با هر دستگاه وارد سایت می شوند؛ مدت طولانی تری در سایت بمانند. سایتی که دارای طراحی مرتب و منطبق با دستگاه کاربر باشد؛ احتمال بازگرداندن مخاطب به سایت را افزایش می دهد.

افزایش نرخ تبدیل

وقتی کاربران به علت رضایتی که نسبت به سایت داشتند به مشتریان ثابت سایت ما تبدیل شوند؛ در نرخ پرش به موفقیت کامل رسیده ایم. داشتن سایت حرفه ای کاربران را مشتاق تر می کند تا صفحات شما را بازدید کنند و تمایل آن ها در مراجعه به سایت رقیبان کاهش یابد.

نحوه بررسی ریسپانسیو بودن سایت

برای بررسی ریسپانسیو بودن یک سایت دو راه ساده وجود دارد.

  • سایت Am I Responsive یکی از راه هایی است که با وارد کردن آدرس سایت خود با کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و تبلت می توانید ریسپانسیو بودن آن را تست کنید.
  • با خارج کردن صفحه موتور جستجو از حالت کامل و تبدیل آن به اندازه دلخواه، صفحات سایت نیز خود را با سایز صفحه مرورگر منطبق می کند. با این تغییر می توانید از ریسپانسیو بودن سایت اطمینان حاصل کنید.

احتمالا متوجه شدین که آسان ترین راه استفاده از قابلیت موتور جستجو برای تست ریسپانسیو بودن است.

سخن پایانی

امروزه در جهت حمایت از کسب و کار ها و افزایش مخاطبینی که علاقه مند به خرید اینترنتی هستند؛ داشتن یک سایت ریسپانسیو امری ضروری به شمار می آید. سایتی که از این قابلیت برخوردار نباشد به راحتی مخاطب خود را از دست می دهد. هرچقدر کاربران از سایت رضایت داشته باشند وبسایت شما در موتور های جستجو ارتقاء بیشتری می گیرد.

در این مقاله شما را با ویژگی ها، اهمیت و مزایای طراحی یک سایت ریسپانسیو آشنا کردیم. تیم طراحی آرتان پایا با داستن سابقه در طراحی سایت ها برای برند هایی چون انوایرتک مجارستان، دیهائو چین، آی سان رز چین، گلدن سافارون آمریکا و اسمارتر آمریکا می تواند راهنمای شما در طراحی سایت ریسپانسیو باشند. جهت مشاهده نمونه کارها به سایت https://artanpaya.ir/ مراجعه کنید و از طراحی های منحصر به فرد این مجموعه لذت ببرید. از همراهی شما سپاس گزاریم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.